Ankieta oceny zainteresowania dodatkami do Spirit Island - dyskusja

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
trollasek
Posty: 25
Rejestracja: 15 maja 2017, 12:03
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times

Ankieta oceny zainteresowania dodatkami do Spirit Island - dyskusja

Post autor: trollasek »

przeklejam niezobowiązującą ankietę Lacerty dotycząca zainteresowania oba dużymi dodatkami Spirit Island
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... g/viewform

jej celem jest oszacowanie zapotrzebowania na dodatki
Raffik_San
Posty: 51
Rejestracja: 02 gru 2019, 16:40
Has thanked: 22 times
Been thanked: 42 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Raffik_San »

To ankieta na dodruk tych dodatków? Pewnym jest że na premierę mało kto się załapie. :wink:
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: trixon »

Zastanawia mnie tylko jaki jest sens takiej ankiety.
-Tylko część osób, która kupiła grę weźmie w niej udział
-W ankiecie wezmą udział głównie entuzjaści, którzy chcą kupić dodatek

Niezależnie jaki by nie był wynik ankiety, jedyną informacją jaką Lacerta otrzyma jest minimalna ilość osób zainteresowana dodatkami. Moim zdaniem to za mało aby zaplanować sensowną ilość druku.
Niemniej życzę powodzenia, tym bardziej, że dziewczyny z wydawnictwa wkładają sporo wysiłku w rozwój tego tytułu w Polsce.
litk
Posty: 849
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 126 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: litk »

Moim zdaniem w połączeniu z branżowymi algorytmami odnośnie szacowania taka ankieta to dodatkowe narządzenie do określenia dokładniejszej liczby. Ciekawe czy odbiorcy hurtowi też dostają takie ankiety.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4120
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 271 times
Been thanked: 939 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: brazylianwisnia »

trixon pisze: 28 gru 2021, 12:24 Zastanawia mnie tylko jaki jest sens takiej ankiety.
-Tylko część osób, która kupiła grę weźmie w niej udział
-W ankiecie wezmą udział głównie entuzjaści, którzy chcą kupić dodatek

Niezależnie jaki by nie był wynik ankiety, jedyną informacją jaką Lacerta otrzyma jest minimalna ilość osób zainteresowana dodatkami. Moim zdaniem to za mało aby zaplanować sensowną ilość druku.
Niemniej życzę powodzenia, tym bardziej, że dziewczyny z wydawnictwa wkładają sporo wysiłku w rozwój tego tytułu w Polsce.
Jeśli miałbyś dane historyczne wypełniania podobnych ankiet w przeszłości i późniejszej sprzedaży to mógłbyś całkiem sensownie szacować popularność produktu.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: garg »

brazylianwisnia pisze: 28 gru 2021, 14:27
trixon pisze: 28 gru 2021, 12:24 Zastanawia mnie tylko jaki jest sens takiej ankiety.
-Tylko część osób, która kupiła grę weźmie w niej udział
-W ankiecie wezmą udział głównie entuzjaści, którzy chcą kupić dodatek

Niezależnie jaki by nie był wynik ankiety, jedyną informacją jaką Lacerta otrzyma jest minimalna ilość osób zainteresowana dodatkami. Moim zdaniem to za mało aby zaplanować sensowną ilość druku.
Niemniej życzę powodzenia, tym bardziej, że dziewczyny z wydawnictwa wkładają sporo wysiłku w rozwój tego tytułu w Polsce.
Jeśli miałbyś dane historyczne wypełniania podobnych ankiet w przeszłości i późniejszej sprzedaży to mógłbyś całkiem sensownie szacować popularność produktu.
Gdyby szacowanie było takie proste, nie byłoby wtop sprzedażowych i produktów zalegających na wyprzedażach.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: garg »

brazylianwisnia pisze: 29 gru 2021, 01:10
trixon pisze: 28 gru 2021, 22:27
seki pisze: 28 gru 2021, 21:19

Myślę, że im bardziej chodzi o rozkład procentowy odpowiedzi. Na podstawie procentów oszacują sobie, którym dodatkiem ludzie są bardziej zainteresowani i jaki procent osób odpowiedziało, że dodatków nie kupi. Będą mogli to z bardzo dużym przybliżeniem przenieść na wartości liczbowe. Ja odpowiedziałem w obu przypadkach, że dodatków nie kupię.
Dlatego wciąż uważam, że równie dobrze można rzucić 2 x k10,wyciągnąć średnią i przemnożyć przez sumę sprzedanych druków spirit island. Ja czy ty posiadamy podstawkę i mimo, że nie kupimy dodatków to udział wzięliśmy w ankiecie. Obstawiam jednak, ze jesteśmy wyjątkiem od reguły, bo większość osób niezainteresowanych dodatkiem ankietę po prostu oleje. Przez co procentowy rozkład odpowiedzi będzie zawyżony na korzyść osób zainteresowanych zakupem. Wyciąganie na bazie tego proporcjonalnych wyników i wniosków jest po prostu nierozsądne.
Może najistotniejszym elementem danych jest tutaj ilość kliknięć w ankiete a nie same odpowiedzi? Na podstawie danych można wyciągnąć bardzo dokładne szacunki. Nie pamiętam dokładnych liczb ale bardziej chodzi o idee:
Jedna z polskich firm opracowała algorytm oceniający ryzyko udzielenia pożyczki kredytobiorcy. W danych uwzględnili kilkadziesiąt parametrow, w tym nawet bardzo odległe - ile zakupów klient robi na allegro po 22 itd. Stworzyli algorytm na podstawie tych danych który został przetestowany na przeszłych danych. Okazało się że na podstawie statystyki prognozy były kilkanaście razy bardziej skuteczne niż oceny ekspertów bankowych.
Piszesz o analizach zahaczających już o Big Data, a tego tutaj nie ma. Ot, prosta ankietka, na której podstawie chcesz prognozować sprzedaż. Da się? Oczywiście, że tak. Ma to sens i jest wiarygodne? Mocno bym się zastanawiał....
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4730
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: Mr_Fisq »

Przykład z pożyczkami to "zwykły" machine learning. Żeby bawić się w takie rzeczy trzeba mieć jak najwięcej danych historycznych - tego wydaje się nie mieć.

PS. Ciekawe czy dałoby się sensownie szacować popyt na dodatki w oparciu o dane historyczne i dane z BGG...
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1484
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: arturmarek »

Pamiętacie jakieś duże wtopy z dodatkami? Szczególnie sytuacje dodatków do uznanych, dobrze sprzedających się gier (zakładam, że Spirit Island jest taką grą), do których dodatki zapychają magazyny i są w permanentnej wyprzedaży?

Mam wrażenie, że Ignacy sugerował w PlaszówkachTV, że dość łatwo szacuje się popyt na dodatki. Kojarzę, że mówił, że pierwszy dodatek kupuje X1-X2% posiadających podstawkę, i każdy kolejny kupuje mniej ludzi. Oczywiście to nie jest idealna prognoza, bo lżejsze gry, posiadane przez "casuali", sprzedadzą mniej dodatków. Pewnie dodatki kosztujące więcej niż podstawka (Magia i Myszy) też nie najlepiej się sprzedają itd.

Co do ankiety, to rzeczywiście dość ciekawa forma próby poznania rynku. Ile osób posiadających grę dowie się o ankiecie, ilu osób będzie się chciało kliknąć i wypełnić, ile warte są odpowiedzi bez poznania cen?
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: trixon »

arturmarek pisze: 29 gru 2021, 11:24 Pamiętacie jakieś duże wtopy z dodatkami? Szczególnie sytuacje dodatków do uznanych, dobrze sprzedających się gier (zakładam, że Spirit Island jest taką grą), do których dodatki zapychają magazyny i są w permanentnej wyprzedaży?
GFP lubiło przeszacowywać w ilościach druku. Do tej pory sporo ich gier się nie sprzedało. Z dodatków kojarzę:
-Dodatek do Pola Arle (ja kupiłem swój za 14 zł)
-Dodatki do Najeźdźców z Północy

Inne przykłady, które mi przychodzą do głowy:
-Battlestar Galactica : Pegasus
-Dodatki do Tezeusza
-Inis: Pory Roku
-Dodatki do Keyflower
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: AntBehindLeaf »

Wy myślicie, że tutaj jest zagadka czy zamówić 3 000 kopii czy 5 000 ?
Oni robią ten formularz, bo pewnie duzego dodatku chcą zamówić 250 sztuk a mniejszego 300 i chcą zobaczyć czy samych formularzy nie będzie 200, bo jak tak to zamówią 100 sztuk więcej :lol:
mb777
Posty: 13
Rejestracja: 12 lut 2016, 20:17
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze

Post autor: mb777 »

arturmarek pisze: 29 gru 2021, 11:24 Pamiętacie jakieś duże wtopy z dodatkami? Szczególnie sytuacje dodatków do uznanych, dobrze sprzedających się gier (zakładam, że Spirit Island jest taką grą), do których dodatki zapychają magazyny i są w permanentnej wyprzedaży?
Jeśli chodzi o Lacerte to dużą wtopą są Echa przeszłości do Innowacji. Do dzisiaj zalegają w sklepach. No, ale jak się mają sprzedać jak podstawki od kilku lat nie ma...
ODPOWIEDZ