Co kupić? Rozbudowana gra.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Co kupić? Rozbudowana gra.

Post autor: TheAdam93 »

Witam zastanawiam się nad kupnem kolejnej gry w najbliższym czasie. Szukam czegoś co:
-działa dobrze na 2 osoby ale również w większym gronie.
-kilka strategi i dróg do zwycięstwa
-im mniejsza losowość tym lepiej
-czas gry do 2-2,5h
Mam na oku kilka tytułów takich jak: Agricola, Puerto Rico, Zaginiona wyspa Arnak,Brass Birmingham, Zamkii Burgundii, Le Havre i Everdell.Wiem że tytuły różnią się w wielu kwestiach dlatego proszę Was o radę a może jest coś jeszcze co mi umknęło? Dodam że lubimy grać w Terrarormacje Marsa, Na skrzydłach.
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Co kupić? Rozbudowana gra.

Post autor: mineralen »

Toż to temat tak szeroki, że wpisuje się w niego niemal każda strategiczna eurogra, a są ich dziesiątki. Na pewno warto zacząć od tych gier, które wymieniłeś i z czasem będziesz poznawał swój gust co do mechanik planszówkowych i będziesz dokładnie wiedział czego szukać dalej. Na pewno warto spróbować każdy z wymienionych przez Ciebie tytułów. Mogę dodać jeszcze kilka gier, gdzie losowości nie ma wcale, albo jest minimalna i dobrze chodzą na dwie osoby:

Projekt Gaja
Tzolkin
Concordia

A z tych co wymieniłeś najbardziej lubię Brass Birmingham.
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Co kupić? Rozbudowana gra.

Post autor: TheAdam93 »

Zaraz sobie trochę więcej o tych grach poczytam które polecasz chociaż tytuły są mi oczywiście znane.Dużo myślałem o Brass Birmingham ale gdzieś po drodze czytałem opinie że na 2 osoby się słabo sprawdza w porównaniu do grana w pełnej obsadzie.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1484
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Co kupić? Rozbudowana gra.

Post autor: arturmarek »

Jeśli ma być grana głownie na 2, to nie wiem czy nie lepszy oryginalny Brass: Lancashire od Birmingham
Polecam też Cywilizację Poprzez Wieki, ale mimo, że to moja ulubiona gra rywalizacyjne ever, to nie siadam w więcej niż 2 osoby.
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Co kupić? Rozbudowana gra.

Post autor: mineralen »

TheAdam93 pisze: 04 sty 2022, 13:21 Zaraz sobie trochę więcej o tych grach poczytam które polecasz chociaż tytuły są mi oczywiście znane.Dużo myślałem o Brass Birmingham ale gdzieś po drodze czytałem opinie że na 2 osoby się słabo sprawdza w porównaniu do grana w pełnej obsadzie.
Na 3 jest lepsza, co nie znaczy, że na 2 jest zła. Ja się bawię bardzo dobrze.
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Co kupić? Rozbudowana gra.

Post autor: TheAdam93 »

Na czym polega różnica między rozgrywką na 2 a na 3 osoby ? Jest zbyt luźno? Mniej interakcji?
Trochę się obawiam że te tytuły mogą być zbyt ciężkie a z drugiej strony bardzo ciekawią samą swoją złożonością. Może przed wejściem w gry typu Brass, Agricola czy projekt Gaja warto nabyć Zaginioną Wyspę Arnak/Everdell ?
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: Co kupić? Rozbudowana gra.

Post autor: MarekPlus »

Czytałem Twoje posty i chyba musisz nam sprecyzować co dokładnie znaczy dla Ciebie "Rozbudowana gra". Łatwiej bedzie nam coś zaproponować :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Co kupić? Rozbudowana gra.

Post autor: Bruno »

Z całym szacunkiem dla starego dobrego Puerto Rico - ta gra na dwie osoby to straszne przeciąganie liny i czyhanie na błąd rywala. Moim zdaniem nie ma porównania do rozgrywki wieloosobowej - tu im więcej osób, tym (dużo) lepiej.

Jeśli dopuszczasz rynek wtórny, to polecam Pola Arle: dla 2, z dodatkiem dla 3 os. (niemal sandbox - milion dróg do zwycięstwa, zero losowości).
A od 3 os.: Food Chain Magnate.

Brass Birmingham zostawia trochę luzu przy 2 os., ale i tak będzie lepszy niż PR. Też słyszałem, że w duecie lepszy jest Lancashire.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Co kupić? Rozbudowana gra.

Post autor: TheAdam93 »

MarekPlus pisze: 04 sty 2022, 21:43 Czytałem Twoje posty i chyba musisz nam sprecyzować co dokładnie znaczy dla Ciebie "Rozbudowana gra". Łatwiej bedzie nam coś zaproponować :)
Gra dająca możliwość kombinowania nad ruchami, w której można wykonywać różne akcje.
Bruno pisze: 05 sty 2022, 02:59 Z całym szacunkiem dla starego dobrego Puerto Rico - ta gra na dwie osoby to straszne przeciąganie liny i czyhanie na błąd rywala. Moim zdaniem nie ma porównania do rozgrywki wieloosobowej - tu im więcej osób, tym (dużo) lepiej.

Jeśli dopuszczasz rynek wtórny, to polecam Pola Arle: dla 2, z dodatkiem dla 3 os. (niemal sandbox - milion dróg do zwycięstwa, zero losowości).
A od 3 os.: Food Chain Magnate.

Brass Birmingham zostawia trochę luzu przy 2 os., ale i tak będzie lepszy niż PR. Też słyszałem, że w duecie lepszy jest Lancashire.
Z tym że zależy mi żeby gra chodziła na więcej niż dwie osoby ale w wariancie dwu osobowym dobrze działała. Klimat Pola Arle jest fajny dlatego myślałem nad Agricolą.
Podobno dobrą opcją jest GWT ale z tego co się orientuje to stary nakład się skończył a drugiej edycji jeszcze nie ma.
ODPOWIEDZ