Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
chrislion73
Posty: 37
Rejestracja: 08 lip 2018, 21:56
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: chrislion73 »

Witam wszystkich.
Może ktoś jest w stanie mi pomóc, doradzić co wybrać/kupić:
1 - Clash of Cultures (Monumental Edition) PL
czy
2 - Sid Meier's Civilization gra planszowa + dodatek Wiedza i Wojna
W gry gramy głównie we dwójkę, czasami (rzadko) w trójkę.
Czytam opinie, oglądam filmiki i mam mętlik…
Darkstorm
Posty: 866
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 139 times
Been thanked: 217 times

Re: Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: Darkstorm »

No ja miałem podobny dylemat i ostatecznie wybiorę CoCa. Ale nie grałem w żadną z nich wcześniej :wink:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: vinnichi »

Co kto lubi ale dla mnie CoC jest bardziej dynamiczny, krótszy, ma mniej zasad, ciekawsze drzewko technologii ale oczywiście są ludzie którzy zjedli zęby na Sidzie i sobie bardzo chwalą mi jednak nie bardzo chce się wracać do przypomiania zasad Sida i zdecydowanie bardziej wolę CoC. Najlepiej porównać game playe bo gry mają bardzo różny charakter

edit: ok widzę że filmiki już obejrzane :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
chrislion73
Posty: 37
Rejestracja: 08 lip 2018, 21:56
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: chrislion73 »

Dzięki za rady:-)
Tak, poczytałem trochę o obu tytułach i pooglądałem filmiki.
Oto moje spostrzeżenia:
1. Może się mylę, ale zdaje mi się, że CoC jest bardziej nastawione na działania militarne niż SM Civ. Obejrzałem ponad 4 godz gameplay CoC, w którym gracze raz za razem walczyli ze sobą.
2. Na pewno plusem CoC jest końcowe podliczanie punktów, powoduje to że teoretycznie do końca nie wiadomo kto wygrał. W SM Civ zwycięzca jest tylko jeden i obawiam się, że jeśli jeden gracz zdobędzie przewagę, to drugi nie ma szans go dogonić.
3. Miasta w CoC są bardzo podobne do siebie (w SM Civ jest więcej rodzajów budynków), ale na pewno plusem tej gry jest ilość miast na jednego gracza.
4. SM Civ daje większe możliwości w rozbudowie drzewka technologicznego (rozwoju) niż CoC.
5. Pomiędzy gołymi zasadami z instrukcji postawił bym chyba znak równości, tylko że w SM Civ jest dużo dodatkowych zasad na kartach, o których należy pamiętać podczas gry. W CoC takich zasad jest mniej.
6. I nie mam pojęcia jak wygląda czas gry (w założeniu rozgrywka 2 osobowa). W CoC słyszałem, że 1 godz na gracza. Tylko? A o SM Civ czytałem, że dwu osobowa rozgrywka trwała dwa dni (oczywiście z przerwą).
Co sądzicie o moich uwagach?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: vinnichi »

Czas rozgrywki jest krótszy w CoCol i można sobie zagrać wariant skrócony ale w sumie jak gra jest fajna to długość rozgrywki nie ma znaczenia (w CoC to rzeczywiście 2h na 2 a Sidzie pewnie na początku to kilka godzin.) na dwóch dużo osób chwali jednak Sida, w CoC odpadają możliwości handlu. Do reszty się nie mogę odnieść bo wieki temu grałem w Sida ale pamiętam że zasady w Sidzie bardziej przykuły moją uwagę ;)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: PytonZCatanu »

vinnichi pisze: 09 paź 2021, 08:33 Czas rozgrywki jest krótszy w CoCol i można sobie zagrać wariant skrócony ale w sumie jak gra jest fajna to długość rozgrywki nie ma znaczenia (w CoC to rzeczywiście 2h na 2 a Sidzie pewnie na początku to kilka godzin.) na dwóch dużo osób chwali jednak Sida, w CoC odpadają możliwości handlu. Do reszty się nie mogę odnieść bo wieki temu grałem w Sida ale pamiętam że zasady w Sidzie bardziej przykuły moją uwagę ;)
Dlaczego w CoC odpadają możliwości handlu, jak w instrukcji (nie grałem 🙂) wyraźnie jest napisane, że handel jest dozwolony (ala Catan)?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: vinnichi »

No tak ale czy będziesz wspierał swojego jedynego rywala, w praktyce to nie działa
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: PytonZCatanu »

vinnichi pisze: 09 paź 2021, 09:20 No tak ale czy będziesz wspierał swojego jedynego rywala, w praktyce to nie działa
Aha, rozumiem, chodzi Ci o typowa rozgrywkę dwusobowa 🙂
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: vinnichi »

Tak tak, rzeczywiście nie dopisałem
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
chrislion73
Posty: 37
Rejestracja: 08 lip 2018, 21:56
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Clash of Cultures (Monumental Edition) PL czy Sid Meier's Civilization gra planszowa?

Post autor: chrislion73 »

vinnichi pisze: 09 paź 2021, 08:33 na dwóch dużo osób chwali jednak Sida, w CoC odpadają możliwości handlu.
Właśnie chodzi o grę na dwie osoby. Handel w takiej rozgrywce niezależnie czy CoC czy SMCiv jest trochę bezsensu. A jeżeli CoC większy nacisk kładzie na element militarny (takie mam wrazenie) to gra będzie polegała na wygrywaniu kolejnych bitew.
ODPOWIEDZ