Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

szymuss pisze: 25 sty 2021, 15:49
kurdzio pisze: 25 sty 2021, 13:52
szymuss pisze: 25 sty 2021, 13:20 Zimowy szczyt :

jak macie karty pogody ,ktore wymagaja zaplacenia dodatkowego surowca np z łąki. To :

a) Wiadomo ,ze z Krolwej jak dacie pionek nic nie doplacacie
b) Czy jak biore drzwiczki i chce zagrac z łąki stworzenie dopłacam 1 zasób? Czy też to jest akcja ,,darmowa'' i nic nie płace?
Instrukcja:
Jeśli efekt karty pogody wymaga zapłacenia
dodatkowego kosztu zagrania karty, możesz
go zignorować, jeśli zagrywasz kartę za darmo
(dzięki żetonowi użycia albo innemu efektowi).
hmm Kurdzio żeton użycia traktujesz jako drzwiczki rozumiem tak:)? Pzdr.
Obrazek

Szymuss ja myślałem że everdella masz rozłożonego cały czas, to i instrukcja powinna być na wierzchu :D
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Aba19xx
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2016, 19:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Aba19xx »

Jeśli mam dobrać kartę a mam 8 na ręce lub mam 7 i mam dobrać dwie to czy mam zablokowaną taką możliwość czy mogę odrzucić co nie jest mi potrzebne i zrobić w pełni akcję doboru?

Dzięki !
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 263
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 149 times
Been thanked: 86 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: TOMEQ »

Nie możesz dobrać.
Jeśli masz 7 i masz dobrać dwie to dobierasz jedną.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: szymuss »

kurdzio pisze: 25 sty 2021, 18:51
szymuss pisze: 25 sty 2021, 15:49
kurdzio pisze: 25 sty 2021, 13:52
Instrukcja:
Jeśli efekt karty pogody wymaga zapłacenia
dodatkowego kosztu zagrania karty, możesz
go zignorować, jeśli zagrywasz kartę za darmo
(dzięki żetonowi użycia albo innemu efektowi).
hmm Kurdzio żeton użycia traktujesz jako drzwiczki rozumiem tak:)? Pzdr.
Obrazek

Szymuss ja myślałem że everdella masz rozłożonego cały czas, to i instrukcja powinna być na wierzchu :D
No tak !!!:) dzieki wielkie. A jak grasz np jak wiosna karta pogody nie pozwala Ci zagrywac kart z laki( tornado sie chyba nazywa). To dzieki zetonowi uzycia mozna zagrac karte z laki czy nie?:) Btw przydalo by sie na partyjke umowic:D kiedys pzdr
Grinmi
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2020, 18:15
Has thanked: 1 time

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Grinmi »

Cześć,
Chcę się upewnić jak działają karty produkcyjne przed wiosną i jesienią. Skoro aktywujemy KAŻDĄ kartę to np. aktywuję kopacza i jeszcze raz kopiuję akcję karty innego gracza?
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 397
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 59 times
Been thanked: 170 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Fyei »

Grinmi pisze: 20 lut 2021, 11:41 Cześć,
Chcę się upewnić jak działają karty produkcyjne przed wiosną i jesienią. Skoro aktywujemy KAŻDĄ kartę to np. aktywuję kopacza i jeszcze raz kopiuję akcję karty innego gracza?
Karty produkcyjne (zielone) działają w momencie ich zagrania oraz gdy przygotowujesz się do wiosny i na jesień.

Kopacz pozwala Ci skopiować akcję z karty innego gracza, więc tak, odpalasz Kopacza i później tę inną kartę np. Farmę i bierzesz jagodę (niejako za Kopacza).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"

Maziam figurki: https://www.instagram.com/against_the_greys/
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Ikari »

Mimo że zasady są dość przejrzyste ale wolę się upewnić co do paru rzeczy :

1) jeżeli na danym budynku jest mój worker a budynek usuwam to worker spada z niego ale nie wraca do puli i muszę czekać do nowego sezonu z nim ?

2) przy kartach jak np królowa gdzie mogę zagrać za darmo kartę mogę ja zagrać tylko z ręki czy również z rynku ?

3) legendarne karty każdy z graczy dostaje dwie dodatkowe na samym początku ? I one mogą zostać zagrane powyżej limitu na mieście jako 16 i 17 karta ? Czy zwiększają również limit na ręce powyżej 8?
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 495
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 253 times
Been thanked: 444 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: vnzk »

Ikari pisze: 05 mar 2021, 23:31 Mimo że zasady są dość przejrzyste ale wolę się upewnić co do paru rzeczy :

1) jeżeli na danym budynku jest mój worker a budynek usuwam to worker spada z niego ale nie wraca do puli i muszę czekać do nowego sezonu z nim ?

2) przy kartach jak np królowa gdzie mogę zagrać za darmo kartę mogę ja zagrać tylko z ręki czy również z rynku ?

3) legendarne karty każdy z graczy dostaje dwie dodatkowe na samym początku ? I one mogą zostać zagrane powyżej limitu na mieście jako 16 i 17 karta ? Czy zwiększają również limit na ręce powyżej 8?
1) Tak, będzie dostępny w kolejnej porze roku (o ile ten budynek to nie cmentarz lub klasztor, wtedy są pogrzebani razem z budynkiem).

2) Królowa pozwala zagrać zarówno z ręki, jak i z łąki. Np. karczma - tylko z łąki, co jest zaznaczone w treści.

3) Tak, jedną kartę stworzenia i jedną budowli. Są traktowane jako 16 i 17 karta w mieście, nie zwiększają limitu ręki (takie rzeczy dają niektóre karty umiejętności ze Święta Lata).
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: donmakaron »

Ikari pisze: 05 mar 2021, 23:31 Mimo że zasady są dość przejrzyste ale wolę się upewnić co do paru rzeczy :

1) jeżeli na danym budynku jest mój worker a budynek usuwam to worker spada z niego ale nie wraca do puli i muszę czekać do nowego sezonu z nim ?
Instrukcja podpowiada m.in. w opisie Uniwersytetu:
Jeśli odrzucasz kartę ze znajdującym się na niej na stałe robotnikiem, przełóż tego robotnika na stałe na kartę Uniwersytetu. (Nie dostajeszrobotnika z powrotem). Jeśli robotnik nie byłumieszczony tam na stałe, odzyskasz go podczas akcji Przygotuj się do nowej pory roku.
Czyli jeśli odrzucasz kartę, na której był robotnik, to wróci on do ciebie w przygotowaniu do następnej pory roku, chyba że był tam na stałe, to przepada.
Ikari pisze: 05 mar 2021, 23:31 2) przy kartach jak np królowa gdzie mogę zagrać za darmo kartę mogę ja zagrać tylko z ręki czy również z rynku ?
Ponownie instrukcja nie pozostawia zbyt wiele wątpliwości:
Królowa. Gdy umieszczasz tu robotnika, możesz zagrać za darmo dowolną kartę z ręki albo z łąki o wartości do 3 punktów.
Ikari pisze: 05 mar 2021, 23:31 3) legendarne karty każdy z graczy dostaje dwie dodatkowe na samym początku ? I one mogą zostać zagrane powyżej limitu na mieście jako 16 i 17 karta ? Czy zwiększają również limit na ręce powyżej 8?
I znów instrukcja:
Rozdzielcie karty legendarnych stworzeń i budowli na 2 stosy, potasujcie je i rozdajcie każdemu z graczy po 1 stworzeniu i 1 budowli.
i
Nie dokładajcie ich na rękę i nie wliczajcie do limitu kart na ręce.
oraz
Każda legendarna karta tworzy i zajmuje dodatkowe miejsce w mieście gracza.
.
Tak więc każdy dostaje dwie karty legend (jedno stworzenie i jedną budowlę), które po zagraniu tworzą i zajmują dodatkowe miejsce w mieście, czyli nie zajmują jednego z podstawowych 15 miejsc w mieście. Legendy nie są na ręce i nie zwiększają limitu kart na ręce.

Tak więc... w razie podobnych wątpliwości odsyłam do instrukcji ;) Tam naprawdę sporo rzeczy jest wyłożone całkiem zbornie.
Kristos
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2021, 15:37

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Kristos »

Czy można przejść do nowej pory roku nie zagrywając jednego robotnika?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

Kristos pisze: 08 mar 2021, 15:40 Czy można przejść do nowej pory roku nie zagrywając jednego robotnika?
Można, ale jaki jest tego sens?

Edit:poprawione
Ostatnio zmieniony 09 mar 2021, 16:19 przez kurdzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Kristos
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2021, 15:37

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: Kristos »

Kristos pisze: 08 mar 2021, 15:40 Czy można przejść do nowej pory roku nie zagrywając jednego robotnika?
Na przykład na łące pojawia się karta dobra dla przeciwnika, więc przechodzisz do lata by wziąć 2 z łąki.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

Kristos pisze: 08 mar 2021, 17:02
Kristos pisze: 08 mar 2021, 15:40 Czy można przejść do nowej pory roku nie zagrywając jednego robotnika?
Na przykład na łące pojawia się karta dobra dla przeciwnika, więc przechodzisz do lata by wziąć 2 z łąki.
Ok, faktycznie wtedy miałoby to uzasadnienie.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: donmakaron »

kurdzio pisze: 08 mar 2021, 16:20
Kristos pisze: 08 mar 2021, 15:40 Czy można przejść do nowej pory roku nie zagrywając jednego robotnika?
Można [...]
A nie prawda. Nie można.
Oryginalna Instrukcja pisze:The Prepare for Season action may only be performed after you have placed all of your current worker population.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

donmakaron pisze: 09 mar 2021, 14:25
kurdzio pisze: 08 mar 2021, 16:20
Kristos pisze: 08 mar 2021, 15:40 Czy można przejść do nowej pory roku nie zagrywając jednego robotnika?
Można [...]
A nie prawda. Nie można.
Oryginalna Instrukcja pisze:The Prepare for Season action may only be performed after you have placed all of your current worker population.
Dzięki, poprawiłem
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
arashee
Posty: 38
Rejestracja: 23 lut 2021, 13:31
Has thanked: 24 times
Been thanked: 8 times

Re: Everdell

Post autor: arashee »

p_olo86 pisze: 19 sty 2020, 13:03 Czy posiadając mini dodatek krostawiec stoi coś na przeszkodzie żeby zagrać w 5 osób?
Wracam do tego pytania.
Czy ktoś ma przetestowane granie w 5 osób podstawką (+małym dodatkiem)?
(Oczywiście wg. zasad rozpoczynania ze Święta Lata).
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 279
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Everdell

Post autor: yaro_ »

arashee pisze: 12 mar 2021, 13:31
p_olo86 pisze: 19 sty 2020, 13:03 Czy posiadając mini dodatek krostawiec stoi coś na przeszkodzie żeby zagrać w 5 osób?
Wracam do tego pytania.
Czy ktoś ma przetestowane granie w 5 osób podstawką (+małym dodatkiem)?
(Oczywiście wg. zasad rozpoczynania ze Święta Lata).
Nic nie stoi na przeszkodzie :) Grałem tak rok temu i nie ma żadnej różnicy prócz wydłużonej rozgrywki.
Natomiast wg. zasad z bellfaire powinniście tylko wiosną nie dobierać nowego robotnika i dać 5 wydarzeń specjalnych zamiast 4.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Co to znaczy aktywacja kart? Jeśli zagrywasz kartę z ręki albo z łąki to umieszczasz ją w swoim mieście i dostajesz profity z karty i ją automatycznie aktywujesz?
A aktywacja wiosną i jesienią jak się odbywa?
Dostajesz profity z każdej karty w swoim mieście ponownie?
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: paracelsus444 »

bdm pisze: 15 mar 2021, 16:36 Co to znaczy aktywacja kart? Jeśli zagrywasz kartę z ręki albo z łąki to umieszczasz ją w swoim mieście i dostajesz profity z karty i ją automatycznie aktywujesz?
A aktywacja wiosną i jesienią jak się odbywa?
Dostajesz profity z każdej karty w swoim mieście ponownie?
Aktywujesz tylko karty zielone z rysunkiem kłosa, oraz szaro-brązowe z rysunkiem tobołka. Zielone produkują przy zagrywaniu do miasta oraz na wiosnę i na jesień. Szare karty tobołka punktują tylko raz przy zagrywaniu i nigdy wiecej. Są jeszcze karty z niebieskim kawałkiem pergaminu, one są aktywne cały czas i dają bonusy.
Aktywacja wiosną i jesienią odbywa się tak jak przy zagrywaniu - każda zielona karta daje Ci to co ma napisane na sobie np. jagoda, kamień itd.
Dostajesz profity tylko z tych kart które można aktywować głównie zielone wiosną i jesienią.Jeśli jakaś karta ma inny kolor np. niebieski, to powinno być na niej napisane kiedy można użyć jej bonusu. Tak działa chociażby wieża zegarowa - można użyć jej bonusu podczas zmiany pory roku.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Kopacz pozwala skopiować 1 kartę z listkiem z miasta przeciwnika. Czy można zatem skopiować magazyn? Jak to zrobić? Położyć na karcie któreś z surowców? A jeśli już jakieś tam są?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

bdm pisze: 17 mar 2021, 11:19 Kopacz pozwala skopiować 1 kartę z listkiem z miasta przeciwnika. Czy można zatem skopiować magazyn? Jak to zrobić? Położyć na karcie któreś z surowców? A jeśli już jakieś tam są?
Instrukcja:
Kopacz. Po zagraniu i podczas produkcji możesz
skopiować 1 dowolną zieloną kartę produkcji
z miasta wybranego przeciwnika. Innymi słowy,
Kopacz na tę jedną chwilę staje się kopiowaną kartą.
Jeśli na przykład kopiujesz Sklep wielobranżowy,
a przeciwnik ma także Farmę, to otrzymujesz
2 jagody. Kopacz nie może skopiować Magazynu
z innego miasta.
Możesz jednak skopiować Kopaczem Kopacza z innego miasta, potem aktywować
Magazyn w swoim mieście i umieścić zasoby na
Magazynie, a nie na Kopaczu.
Gra solo. Dzięki Kopaczowi możesz skopiować dowolną zieloną kartę produkcji w mieście Krostawca.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Dzięki.
Instrukcję czytałem dwa razy ale widocznie przeoczyłem ten fakt.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: paracelsus444 »

bdm pisze: 17 mar 2021, 11:47 Dzięki.
Instrukcję czytałem dwa razy ale widocznie przeoczyłem ten fakt.
Bo to jest na końcu instrukcji, każde stworzenie i budynek są opisane osobno, jak masz jakieś wątpliwości co do działania konkretnej karty to możesz tam zajrzeć.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Everdell - pytania o zasady

Post autor: bdm »

Wiem, wiem. :)
Teraz jak będą wątpliwości co do którejś z kart to zajrzę na koniec instrukcji.
Sugarenka
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2021, 00:09
Has thanked: 1 time

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Sugarenka »

Cześć!
Mam pytanie do osób, które ograły się już mocno w Everdell + Perłowy Potok.
Czy traktujecie Perły jako „dowolny surowiec”? W instrukcji nie jest to ujęte, jednak gdy próbowaliśmy kilka razy zagrać z tym dodatkiem, to brakowało nieraz pereł by wziąć cud/położyć ozdobę/wykorzystać dodane karty?
ODPOWIEDZ