Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Patrick Gebhardt, Pepito Shazzeguti)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mk20336
Posty: 1576
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 73 times
Been thanked: 444 times
Kontakt:

Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Patrick Gebhardt, Pepito Shazzeguti)

Post autor: mk20336 »

First look at Donnerschlag - Escape from Stalingrad

Z prawdziwą przyjemnością przyglądam się dzisiaj kolejnej z gier wydawnictwa VUCA Simulations - tym razem "Donnerschlag – Escape from Stalingrad" skupiającej się na próbie odblokowania kotła poda Stalingradem. Zapraszam do materiału!

LINK: First look at Donnerschlag - Escape from Stalingrad

Obrazek

https://boardgamegeek.com/boardgame/363 ... stalingrad
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 358 times

Re: Donnerschlag - Escape from Stalingrad (VUCA Simulations)

Post autor: Otorek »

Na stronie Vuca i na BGG powinna być juz nowa errata - polecam bo to powinno oszczędzić sporo zagwostek. Na dniach powinny się ukazać living rules to będzie łatwiej nawigować między komponentami.

Niestety Donnerschlag w swoim pierwszym wydaniu ma błędy lub niedopowiedzenia praktycznie na każdym komponencie prócz żetonów ( choć są w grze żetony, których się nie używa i nie mówie tu o żetonach drukowanych ekstra do innego tytułu).

Z Patrickiem z wydawnictwa rozmawiałem o pakiecie naprawczym, ale dopiero nad nim myślą. Jednak z najnowszą erratą gra jest już całkowicie grywalna i jasna w swoich zasadach i właściwie godna polecenia jako dość prosta żetonówka, choć musze jeszcze ją ograć po poprawkach.

Zniechęcające są tylko te problemy bo nawet podstawowa tabela CRT nie jest od nich wolna.
kolosm
Posty: 311
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 477 times
Been thanked: 53 times

Re: Donnerschlag - Escape from Stalingrad (VUCA Simulations)

Post autor: kolosm »

Mam ten tytuł na radarze, dajcie znać jak śmiga po jego ograniu?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 358 times

Re: Donnerschlag - Escape from Stalingrad (VUCA Simulations)

Post autor: Otorek »

Dam znać po kolejnej rozgrywce. Pierwsza trwała dość długo, ale rozgrywka zwalnia głównie na efektach kart, które są nieraz opisane upiornie lakonicznie.

Sama warstwa aktywacji, ruchu i walk jest bardzo szybka.

Niemcy i Rumuni są w zdecydowanej ofensywie i muszą przebić się na północ. Gra sowietami jest bardziej skomplikowana, mam wrażenie, że jest tu troche mini-gry w organizacje jednostek, aby dało się je skutecznie aktywować i próbować kontratakować, ale w pierwszej grze było to symbolicznie i głównie skupiałem się na blokowaniu manewru. Mam nadzieję, że z doświadczeniem coś tu się zmieni bo może to być odrobine nudnawe w porównaniu do aktywnego Niemca.
Awatar użytkownika
shaggy92
Posty: 140
Rejestracja: 25 mar 2012, 22:42
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Patrick Gebhardt, Pepito Shazzeguti)

Post autor: shaggy92 »

Kupiłem bo miała świetne recenzje na YT i na forum gry wojenne na FB też ludzie oceniali pozytywnie. Jakimś cudem nikt nigdzie nie wspomniał o tym jak wiele błędów posiada. Pierwsza gra w tym typie i taki zawód. Tu wszędzie są błędy nawet tabela walki jest zepsuta. A jeszcze pewnie każą płacić za fix packi.. Generalnie ja nie polecam mocno w tym momencie gry.

Poza tym uważam, że Ci wszyscy recenzenci co oceniają pozytywnie bo dostali egzemplarz do gry to powinni sami wiecie co..
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 358 times

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Patrick Gebhardt, Pepito Shazzeguti)

Post autor: Otorek »

Tabela walki nie jest zepsuta, a ma jedną literówkę przy wyniku walki, którego prawdopodobnie i tak nigdy nie rozegrasz bo jest samobójczy. Prawdą jest jednak, że skala błędów jest duża i także nigdzie wcześniej nie słyszałem o narzekaniach na tę warstwę, a od kolegów z za Wielkiej Wody nawet to, że na plus są proste zasady. Pisałem już o tym wyżej, więc nie będe się powtarzał.
Najnowsza errata pomaga i da się grać, bo największym problemem tej gry nie są błędy w instrukcji, pomocach czy mapie, ale brak wyjaśnienia jak działa część kart i przeklęte posiłki z sił już w dead poolu czy ciągniętych z kubka - w pierwotnym wydaniu bez erraty to był naprawde absurd i nie wiem jak można to było puścić w grze, która podobno była testowana.
mk20336
Posty: 1576
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 73 times
Been thanked: 444 times
Kontakt:

Re: Donnerschlag: Escape from Stalingrad (Patrick Gebhardt, Pepito Shazzeguti)

Post autor: mk20336 »

First Impressions for Donnerschlag: Escape from Stalingrad from VUCA Simulations

Dzisiaj podzielę się wrażeniami na temat jednego z projektów VUCA Simulations – mianowicie Donnerschlag! Pełny opis rozgrywki oraz ocena tytułu w poniższym artykule. Zapraszam!

LINK: First Impressions for Donnerschlag: Escape from Stalingrad from VUCA Simulations

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ