Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wall93
Posty: 15
Rejestracja: 17 lut 2020, 00:09

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Wall93 »

ta.skunk.manitou Hardkor
Co do tego insertu z YT to możecie pobrać pliki STL za darmo na ich stronie. A potem wydrukować je sobie czy też zlecić komuś wydruk.Nie bardzo orientuje się cenowo w drukowaniu 3D, więc nie wiem ile będzie to kosztowało.
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: ta.skunk.manitou »

Druga relacja z LOH tym razem w pełnym – 6 osobowym składzie. Wszyscy gracze są doświadczonymi graczami, chociaż 2 grało w tą gre pierwszy raz… ale nie było przynajmniej wielkich przestojów (jak było we wczorajszej rozgrywce, gdzie grało 2 niedoświadczonych graczy).
Graliśmy wersje full, z Atlantydą, Miastem ze stali, były ulepszenia do armii (na końcu gry prawie każdy gracz był ulepszony),był też na planszy Chiron, ale jakoś nikt nie korzystał z jego questów. Wtasowane były też wydarzenia w postaci Kart klęski i kart okazji.
W miejscu 4go boga daliśmy tym razem Atlasa w wesji przeciążenie, na miejscu Hermesa stanął Apollo, Atene zastąpił Posejdon, a Zeus stał na swoim stałym miejscu.
Czas gry 3 godziny 20 minut samej gry. Wcześniej...rozłożenie i wytłumaczenie gry zajęło równo godzinę (i to dzięki temu że gracze, którym tłumaczyłem byli kumatymi, doświadczonymi graczami)!!! Po grze też co najmniej 20 minut na złożenie (i to przy pełnej współpracy z innymi graczami). Dyscyplina graczy w decyzjach podczas gry była w miarę znośna.
Na wstępie ustlailiśmy jednego home rula, że win condition w postaci zabicia 3 potworów zamieniamy na zalecany na BGG przez wielu graczy zasadę posiadania 4 żetonów chwały.
Tym razem potworów była cała masa, ja grałem Cassandrą, którą usadowiłem się na terenie z fabryką, co pozwoliło mi natychmiastowo przejąć kontrole nad tym terenem i od 2 tury już hasałem sobie Talosem. Każdy z graczy sprawnie starał się inwestować w rozwój i statystyki, a bóstw było 3, bo do Atlasa można wysyłać tylko hoplitów, toteż pernanentnie dość szybko brakowało miejsc. Trudno o osiągnięcie kontroli 2 pełnych krain przy takiej liczbie graczy… chyba, że ma się dużo żetonów chwały do uzurpacji. Gra się toczyła dość równomiernie, nikt nie uzyskał jakiejś znaczącej przewagi w żadnym kierunku. Bardzo ciekawa okazała się mechanika przeciążenia… którą wszyscy olewali na początku i nie miała specjalnego znaczenia dla nikogo, aż do momentu gdy jeden z graczy uzyskał żeton chwały Atlasa… a do pełnego przeciążenia zostało jedynie 6 pól + miało miejsce wydarzenie sztorm, które wycięło prawie wszystkich w portach. Gracze zaczęli interesować się tym by uspokoić Atlasa kosztem utraty bohatera na 1 turę. Inny gracz po cichu zakampował się na Zeusie, gdzie zdołał zbudować pełny monument, jeszcze inny rozwinął bardzo swoją postać i zaczynał zabijać potwory za jednym razem – miał już 2 zabite. Gdy gracze żywo zainteresowali się walką o terytorium Zeusa (inni doprowadzeniem do jak najszybszego przeciążenia).. ja (grałem brązowymi) na spokojnie przejąłem sobie pusty chwiliowo teren ze światynią w brązowej krainie, inny teren w krainie niebieskiej uzurpowałem (wcześniej dobiłem swoim bohaterem ledwo żywego minotaura, który tam się kręcił) i ku wielkiemu zaskoczeniu pozostałych graczy poinformowałem ich, że kontroluję 5 świątyń.
Tym razem udało się wygrać, wszyscy byli bardzo zadowoleni z gry, klimatu i możliwości i chcą zagrać po raz kolejny. Klasycznie największym problemem było bardzo długie rozkładanie i składanie gry. Gra w LOH w 6 osób wśród doświadczonych graczy jest czymś bardzo epickim, szczerze polecam, aczkolwiek nie wiem czy Atlas nie byłby ciekawszy przy mniejszej liczbie graczy. Następnym razem sprawdzę Hadesa. Wszyscy gracze... zarówno Ci co grali któryś raz, jak i Ci co pierwszy raz grali wypowiadali się bardzo pozytywnie o grze.
Dodam jeszcze swoją opinię, że sugestia by grać tylko 1 mocno rozbudowujacym gre dodatkiem na raz ma jak najbardziej ręce i nogi, bo dla niedoświadczonych graczy gra by się zrobiłaby przekombinowana. Oczywiście jak się gra już dłużej w oklepanym składzie zawsze można samemu się dogadać na taki home rule, że gra się kilka dodatków na raz… ale tych dodatków do ogrania jest tak ten moment sporo, więc nie nastąpi to prędko.
Uwielbiam tą gre!, nie ważne czy wygrałem czy przegrałem frajda z gry i klimat są świetne... przy 6 graczach jeszcze większe niż przy 4.
Jeśli ktoś z Trójmiasta będzie składał ekipę pod rozgrywkę 6 osobową, koniecznie piszcie do mnie.

PS. Na zdjęciach część figurek mam dopiero częściowo pomalowane (np mur troi). CDN.
Zdjęcia w spoilerze:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 17 mar 2020, 18:18 przez ta.skunk.manitou, łącznie zmieniany 1 raz.
Pheonix123
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2019, 22:27

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Pheonix123 »

Hej czy ktoś wie czy te karty były w zestawie all in ?
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... tion-cards
bo nie umiem znaleźć. Jak tak to gdzie ?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 313 times
Been thanked: 435 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: aeiou871 »

Pheonix123 pisze: 06 mar 2020, 09:57 Hej czy ktoś wie czy te karty były w zestawie all in ?
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... tion-cards
bo nie umiem znaleźć. Jak tak to gdzie ?
nie były: "Originally available as part of Promo Pack A from Dice Tower 2019 Kickstarter Campaign.". taki to all-in :(
Pheonix123
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2019, 22:27

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Pheonix123 »

aeiou871 pisze: 06 mar 2020, 10:01
Pheonix123 pisze: 06 mar 2020, 09:57 Hej czy ktoś wie czy te karty były w zestawie all in ?
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... tion-cards
bo nie umiem znaleźć. Jak tak to gdzie ?
nie były: "Originally available as part of Promo Pack A from Dice Tower 2019 Kickstarter Campaign.". taki to all-in :(
Czyli co - nie ma i tyle :) no spoko jedynie można sobie wydrukować samemu
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: 13thcaesar »

Mata do LoH naprawdę prezentuje się świetnie, polecam, poniżej wrzucam kilka zdjęć:
Spoiler:
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: ta.skunk.manitou »

fajnie, że polecasz... gorzej, że nie ma tego już gdzie kupić ;)
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: 13thcaesar »

ta.skunk.manitou pisze: 06 mar 2020, 19:58 fajnie, że polecasz... gorzej, że nie ma tego już gdzie kupić ;)
Fakt, mata jak i dodatki szybko znikają ze sklepów. Sam dzisiaj chciałem w Meplu kupić Atlas Expansion i Lord of The Sun. Pół godziny później tylko Lord of The Sun zostało, zamówiłem więc szybko i od razu wziąłem Atlas Expansion z Ale.planszówki.pl.

Brakuje mi tylko Mounted Heroes aby skompletować wszystko, ale tego akurat już nigdzie nie dostanę.
feniks_ciapek
Posty: 2296
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1603 times
Been thanked: 936 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: feniks_ciapek »

Ech, przespałem temat. Ktoś wie, czy będzie szansa jeszcze na maty, czy to tylko jeden rzut był i tyle?
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Fenrisek83 »

feniks_ciapek pisze: 06 mar 2020, 21:42 Ech, przespałem temat. Ktoś wie, czy będzie szansa jeszcze na maty, czy to tylko jeden rzut był i tyle?
Maty mają być za kilka miesięcy.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2824
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Gromb »

feniks_ciapek pisze: 06 mar 2020, 21:42 Ech, przespałem temat. Ktoś wie, czy będzie szansa jeszcze na maty, czy to tylko jeden rzut był i tyle?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: panda_09 »

City of Steel, Atlas czy Lord od the Sun?
Posiadając Warlord box za którym z tych dodatków zacząć się rozglądać? Który jest najciekawszy/najlepszy? Dodam iż raczej nie wyobrażam sobie gry w 6 osób.
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4505
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Hardkor »

panda_09 pisze: 07 mar 2020, 14:49 City of Steel, Atlas czy Lord od the Sun?
Posiadając Warlord box za którym z tych dodatków zacząć się rozglądać? Który jest najciekawszy/najlepszy? Dodam iż raczej nie wyobrażam sobie gry w 6 osób.
Skoro nie wyobrazasz sobie gry na 6 osob to nie bierz CoS, dosc logiczne. Ja go wzialem bo czesto gram w wiekszym gronie+ lubie takie epickie rozgrywki. Wedlug mnie Lord of The sun zmienia podejscie do gry, ale jednoczesnie duzo w niej nie miesza. Mozesz miec go i w ogole nie uzywac prawie jak i duzo. Atlas znowu odwrotnie, malo sie dzieje, ale potrafi nagle zaskoczyc (raz tak konczylismy gre)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Pheonix123
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2019, 22:27

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Pheonix123 »

panda_09 pisze: 07 mar 2020, 14:49 City of Steel, Atlas czy Lord od the Sun?
Posiadając Warlord box za którym z tych dodatków zacząć się rozglądać? Który jest najciekawszy/najlepszy? Dodam iż raczej nie wyobrażam sobie gry w 6 osób.
CoS fajne ma ulepszenia armii. Dużo nie zmienia.
LoS - muzy dały radę :) mało mieszają w samej grze ale zawsze to dodatkowa zmienna w grze
Atlas - strona na przeciążeniu zaskakująca i ciekawa.
Jak masz worlord boxa to chyba bym wziął Atlasa. Bo warlord boxie masz Hadesa , Posejdona i hefajstosa. Ale moim zdaniem nie jest to must have
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: ta.skunk.manitou »

Pheonix123 pisze: 07 mar 2020, 18:43
panda_09 pisze: 07 mar 2020, 14:49 City of Steel, Atlas czy Lord od the Sun?
Posiadając Warlord box za którym z tych dodatków zacząć się rozglądać? Który jest najciekawszy/najlepszy? Dodam iż raczej nie wyobrażam sobie gry w 6 osób.
CoS fajne ma ulepszenia armii. Dużo nie zmienia.
LoS - muzy dały radę :) mało mieszają w samej grze ale zawsze to dodatkowa zmienna w grze
Atlas - strona na przeciążeniu zaskakująca i ciekawa.
Jak masz worlord boxa to chyba bym wziął Atlasa. Bo warlord boxie masz Hadesa , Posejdona i hefajstosa. Ale moim zdaniem nie jest to must have
CoS - być może kiedyś zagrasz na 6 osób, bo to najciekawsza formuła rozgrywki ze wszystkich - polecam, ulepszenia rzeczywiście nie robią wielkiej zmiany, ale jak lubisz tą gre to napewno urozmaicą Ci ją. Hektor bohater i 2 nowe monstery też są bardzo spoko :)
LoS - podzielam zdanie Phoenixa, muzy są grywalne, tak samo jak Apollo jako monument (wydaje mi się zdecydowanie bardziej grywalny niż Posejdon i Hefajstos, Hadesa jeszcze nie testowałem), nie robią mega rewolucji... ale to chyba dobrze, bo gra musi zachować dalej swój klimat i moc, a to po prostu ją rozwija.
Atlas - grałem raz na przeciążenie i ten dodatek też wnosi coś ciekawego do gry, aczkolwiek jest to bardziej odczuwalne pod koniec... myślę, że to jest dodatek, który jak już się ogra grę, to można wprowadzić jako ewentualny drugi dodatek zaawansowany(czyli np. wspólnie z muzami Apolla, lub wojownikami Hadesu).

Jeśli jesteś prawdziwym fanem tej gry bierz wszystko co się da, bo niedługo już nic nigdzie nie będzie, ceny zestawu full na allegro już sięgają 1750 zł :D

Wydaje mi się ponad to, że gra na 5 osób jest nieco gorzej zbalansowana, gdyż gracz siedzący w Atlantydzie ma tylko jedną drogę ataku na jego wyspę... jak się zakampuje na wąskim gardle ścieżki do wyspy, to nikt mu z boku czy od tyłu nie wjedzie. Dopiero rozszerzenie na 6 osób daję drogę ataku na jego tereny od północy, wyspa z CoS ma więcej ścieżek dotarcia do niej.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Fenrisek83 »

Jak się zabunkruje na Atlantydzie to i tak nie wygra bo nie zajmie 2 krain czy 5 świątyń. Chyba po to w grze na 5+ graczy jest wymagany monument Posejdona i jego artefakt.
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: ta.skunk.manitou »

Wiecie po co w City of Steel są 2 dodatkowe miasta?, skoro w Terrain Expansion jest ich wystarczająco na podstawkę i dodatek z Atlantydą (w CoS jest tylko Troja z miast).
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: kelvar »

Fenrisek83 pisze: 08 mar 2020, 10:26 Jak się zabunkruje na Atlantydzie to i tak nie wygra bo nie zajmie 2 krain czy 5 świątyń. (...)
...i co więcej mając mocno ograniczony teren oddaje inicjatywę innym - jedyna opcja to wtedy polowanie na potwory? :)

Z innej beczki to właśnie o polowanie pytanie. Dwa razy na dwie osoby próbowałem wygrać ubijając bestyjki (raz myślałem, że utrzymam się jeszcze chwilę i nie przewidziałem wejścia bohatera na tyły mojego terenu i przejęcie nieobwarowanej świątyni... Drugi raz się udało - choć w sumie podobnie w następnej turze szykował się duży wjazd na jedną z moich świątyń :twisted: ).
I tutaj pytanie - jak to z doświadczenia jest z polowaniem? Jest sens "wcześniejszego" ataku, a jak tak - to kiedy rozpocząć walkę?
Bo zazwyczaj walkę zaczynałem (zwłaszcza na dwie osoby, gdzie mam wrażenie "przypakowanie" bohatera nie jest wyzwaniem) mając już 5 siły bohatera i full kart ataku (+ inne bonusy) - kończyło się to miazgą na potworze (w dwóch ostatnich grach łącznie zabitych 5 potworów w pierwszym podejściu...), ale właśnie - czy jest duży sens szybkiego polowania na dwa podejścia? Atak -> ewentualna porażka przy paru ranach -> opatrywanie ran -> w międzyczasie monument -> kolejny atak... ? Jak wasza opinia?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2824
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Gromb »

Dotarły wydruki filamentów 3D. Zdjęcia takie sobie, ale w rzeczywistości wyglądają lepiej. Do pomalowania.
Wydrukowałem problematyczne porty i portale z Warboxa.
Spoiler:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Fenrisek83 »

Ktoś widział i może opowiedzieć co to za karty Lords of Hellas: Prophecy Cards?
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 286
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Azel »

Czy dodatek Adrestia jest też w polskiej wersji, czy tylko w angielskiej?
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8758
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2673 times
Been thanked: 2357 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Curiosity »

Azel pisze: 19 mar 2020, 11:23 Czy dodatek Adrestia jest też w polskiej wersji, czy tylko w angielskiej?
Oficjalnie jest tylko po angielsku, ale na naszym forum jest nieoficjalne spolszczenie (poszukaj w wyszukiwarce, to zajmie parę sekund).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: ta.skunk.manitou »

Fenrisek83 pisze: 17 mar 2020, 13:58 Ktoś widział i może opowiedzieć co to za karty Lords of Hellas: Prophecy Cards?
W odpowiedzi cytat z kickstartera Dice Tower
Spoiler:
Obawiam się, że mogą być trudne do zdobycia (podobnie jak determination cards), napisałem do samego AR w tej sprawie, ale póki co (klasycznie) zostałem olany.

Azel pisze: 19 mar 2020, 11:23 Czy dodatek Adrestia jest też w polskiej wersji, czy tylko w angielskiej?
Nie, ale możesz sobie zrobić pnp, plik jest do ściągnięcia w dziale files Lords of hellas na bgg.

https://boardgamegeek.com/boardgame/222 ... ageid=2199
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: tejot »

Słuchajcie - jako, że dopiero ogrywam dodatki zrobiłem mała kwerendę tego co dostałem w 2 fali i mam następujące 2 pytania:
- wg KS mieliśmy dostać w ramach SG wraz z Hefajstosem 4 x 5 Kart Artefaktów (artifact parts) w różnych kolorach - nie widzę tego w pudełku
- podobnie na stronie KS widnieje SG w postaci 5 kart Wyroczni Delfickiej - również nic takiego nie znalazłem u siebie.

Czy to o czym mówię zostało oficjalnie zmienione / anulowane / zastąpione czymś innym przez AR, czy też są to braki, które powinienem reklamować?

Przepraszam, jeśli powtarzam pytanie.
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Post autor: Fenrisek83 »

Zmieniono. Zamiast tych artifact parts masz relikty. Zasady z kart wyroczni delfickiej zostały przeniesione na karty świątyń które losuje się podczas rozpoczęcia gry. BTW wszystko co powinno być jest wypisane w instrukcjach. :)
ODPOWIEDZ