Barrage (Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: omas »

Jesli nie wyprodukujesz energii to nie dostajesz ujemnych punktow. Tez zle gralismy na poczatku.

Obrazek
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

Ale ja nie piszę o tym.
Strona 20. Punktacja.
"Premia jest przyznawana tylko graczom, którzy wyprodukowali przynajmniej 1 energię" (6/2)...."Jeśli Twój znacznik znajduje się na 0 wówczas otrzymujesz 3 kredyty ale tracisz 3 pkt". Jest 5 pkt w pysk? Jest.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bridge_fan
Posty: 75
Rejestracja: 22 kwie 2020, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 199 times
Been thanked: 57 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: bridge_fan »

detrytusek pisze: 21 mar 2021, 12:26 Dodatek póki co mnie nie interesuje.

Barrage to niestety przykład gry, która staje się kompletna dopiero z dodatkiem. Ewidentnie zadecydowały względy komercyjne i grę celowo wykastrowano i dopiero z dodatkiem nabiera rumieńców. Od kiedy gram z dodatkiem wszystko nabiera dynamiki, pojawiają się rózne drogi do zwycięstwa, przestaje dokuczać brak wszystkiego w samej podstawce. Naprawdę polecam, bo Barrage z dodatkiem to świetna gra.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 666
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Tyrek »

Grałem dopiero cztery razy i tylko w wersje podstawowa jak na razie (dodatek będziemy dopiero wprowadzać), ale chciałbym potwierdzić, że produkowanie energii w pierwszej turze nie jest kluczowe do wygrania.

Generalnie nie wyobrażam sobie pierwszej tury bez budowania grając w samą podstawkę, bo realnie nie ma gdzie ulokować potencjału robotników, ale można rozegrać tak, że nie wybuduje się wszystkiego co potrzebne do robienia prądu. Przy braku produkcji dostaje się trzy punkty minus (netto może być to 5 punktów w plecy) jak zauważył detrytusek. Nie jest to jednak moim zdaniem kluczowe do wygrania. Ta luka jest łatwa do nadrobienia później.

Grać można różnie, albo szybka produkcja i jazda na tanich kontraktach, żeby nadrabiać rozwój, alb długofalowa inwestycja i mega produkcja w dwóch ostatnich runach (na pewno się da, bo raz tak wygrałem ze sporą przewagą). Rozgrywki dwu osobowe - to tez ma wpływ zapewne.

Biuro patentowe i bonusy z technologii są mega ważne - można otwarcie opierać na jakimś wybranym kafelku.

Mimo wszystko zgadzam się, że możliwości otwarcia i prowadzenia gry już przy samej podstawce są duże, a z dodatkiem chyba tylko rosną. Nie zgadzam się natomiast, że nie da się grać na fajnym poziomie na gołej podstawce. Da się :mrgreen:
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 501 times
Been thanked: 288 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

Trochę mnie zbiłeś i zajrzę zaraz w instrukcje, ale zdaje mi się na 99%, że jak nie zdobyłeś pkt zwycięstwa i jesteś na 0 to -3 nie dostajesz po prostu i mimo kary jesteś nadal na 0

O nie odświeżyło mi strony i dopiero zobaczyłem że już ktoś ci to wyjaśnił.

Co do dodatku to nie wprowadza w sumkę nic nadzwyczajnego i jak się gra już z technologią zaawansowana, to dodatek to tylko parę pól więcej do postawienia ludzika. Parę pól albo aż parę pól, bo te pola dają nam tyle możliwość, że można przez pierwszą, a może nawet i druga rundę nic nie budować tylko korzystać z innych rzeczy, aby w kolejnych wjechać jak w dzik w kasztany. Wszystko zależy co wyjdzie w kaflach na początku.

Te 6 ptk za zrobienie najwięcej pkt energii, można spokojnie nadrobić później na wiele sposobów.

Dodatek do Barrage to jak Toskania do Viticulture
Ostatnio zmieniony 21 mar 2021, 14:29 przez Atk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: lotheg »

Atk pisze: 21 mar 2021, 14:13 Trochę mnie zbiłeś i zajrzę zaraz w instrukcje, ale zdaje mi się na 99%, że jak nie zdobyłeś pkt zwycięstwa i jesteś na 0 to -3 nie dostajesz po prostu i mimo kary jesteś nadal na 0
Chyba zapominasz, że wszyscy startują mając 10 pkt, więc minusowe punkty dotykają od początku :) Polecam przeczytać dokładnie instrukcję :)

Jednak dodam tylko, że bardzo często gram bez produkcji w pierwszej rundzie i to -3 pkt jakoś strasznie nie boli. Zwłaszcza, że jak wyprodukujemy 1 albo 2 energii to nie dostaniemy ujemnych punktów, ale dostaniemy tylko 1 kredyt, a pozostanie na zerze zapewnia nam 3 kredyty, które mogą się okazać kluczowe w 2 rundzie i dalszych.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 501 times
Been thanked: 288 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

Faktycznie ! Mamy z ekipa chyba z 50+ gier, a zawsze rozpoczynaliśmy od 0 :lol:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

A ja przypominam, że dyskusja rozpoczęła się od stwierdzenia, że brak budowy w pierwszej rundzie jest akceptowalny, a nie produkcji. Te -5 pkt jest tylko efektem braku budowy (bo jak nie zbudujesz to nie wyprodukujesz).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: lotheg »

detrytusek pisze: 21 mar 2021, 15:05 A ja przypominam, że dyskusja rozpoczęła się od stwierdzenia, że brak budowy w pierwszej rundzie jest akceptowalny, a nie produkcji. Te -5 pkt jest tylko efektem braku budowy (bo jak nie zbudujesz to nie wyprodukujesz).
Nie do końca rozumiem to -5 pkt...jest -3 pkt, a kolejne -2 liczysz, że tracisz do gracza, który zajął 2 miejsce w produkcji energii. To tak samo możesz liczyć -6 pkt do gracza, który zajął pierwsze miejsce ;) Zysk utracony - niby tak, ale widziałem już graczy, którzy nie produkowali energii nawet w pierwszych dwóch rundach (czyli -6 pkt i potencjalna strata kolejnych -4 pkt do drugiego miejsca w danej rundzie i -12 pkt do pierwszego), a wygrywali potem grę. I piszę tylko o podstawce. PS. Dodatek jest świetny! ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

lotheg pisze: 21 mar 2021, 15:38 Nie do końca rozumiem to -5 pkt...jest -3 pkt, a kolejne -2 liczysz, że tracisz do gracza, który zajął 2 miejsce w produkcji energii. To tak samo możesz liczyć -6 pkt do gracza, który zajął pierwsze miejsce ;) Zysk utracony - niby tak, ale widziałem już graczy, którzy nie produkowali energii nawet w pierwszych dwóch rundach (czyli -6 pkt i potencjalna strata kolejnych -4 pkt do drugiego miejsca w danej rundzie i -12 pkt do pierwszego), a wygrywali potem grę. I piszę tylko o podstawce. PS. Dodatek jest świetny! ;)
Ja miałem na myśli grę 2 osobową. Różnica między jakąkolwiek produkcją, a jej brakiem to -5 pkt. Ciągle wracam do tego, że ja nie rozmawiam o strategii na brak produkcji tylko budowy i tu chciałbym by ktoś mi wytłumaczył co w tym jest opłacalnego.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 279
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: yaro_ »

Bez dodatku wydaje mi się że nie można niczego innego robić w pierwszych rundach jak budować. Nawet jak by się skupić na kupowaniu technologii (2inż) i kontraktów (2), i może zakupie maszyn (1/2 inż) to zostaje z 6 inżynierów z którymi trzeba coś zrobić :)

Natomiast z dodatkiem to już można pokombinować: wysprzedać trochę maszyn na Kontrakty zagraniczne i zebrać za nie jakieś dobre bonusy, nawet darmowe budynki.
W zależności od Kafli Prywatnych Inwestycji można zbudować domek by mieć dostęp do świetnych pól na całą grę. Czasami te inwestycje trzeba popełnić na początku, bo później ciężko mieć na raz tyle maszyn dostępnych, albo już po prostu się nie opłaca. Niestety taka budowa zabiera całkiem sporo maszyn i później zanim koło się przekręci i wrócimy do budowy tam to trochę trzeba się nagimnastykować przez ok. 2 rundy.
Ale czego się nie robi dla prywatnego pola turbin +3, albo zakupu dwóch maszyn za grosze :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

Zastanawiało mnie czemu stworzono regułę, że za cel końcowy punktują wszyscy choćby nie spełnili ani razu jego warunku. Wydawało mi się to niezwykle głupie. Do tego stopnia, że wziąłem instrukcję angielską by to potwierdzić i tadaam...ani słowa o tym. Jest tego więcej czy mam pisać do Portalu by się ogarnął? :P
Ostatnio zmieniony 22 mar 2021, 01:26 przez detrytusek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: dwaduzepe »

Klasyczny Portal, babol na babolu:)
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 501 times
Been thanked: 288 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Atk »

dwaduzepe pisze: 22 mar 2021, 00:05 Klasyczny Portal, babol na babolu:)
Wymiotować już mi się powoli chce od tego gadania na portal. Jak cię tak boli to poradze ci nie kupować tej (jak i reszty) gry, ponieważ ma więcej błędów niż tylko to co wyżej napisane. Inne kolory kafli czy błąd na planszy Holendrów.

Dzięki temu możesz już opuścić temat, bo jak widać o grze raczej nie porozmawiamy, a dałem ci kilka powodów, żeby iść popisać w innym temacie na temat gier portalu
Peace
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: BartP »

Ktoś może podsumować, jakie są błędy w wydaniu Portalu? Albo na której stronie tu je znajdę? :O
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Yavi »

detrytusek pisze: 21 mar 2021, 23:24 Zastanawiało mnie czemu stworzono regułę, że za cel końcowy punktują wszyscy choćby nie spełnili ani razu jego warunku. Wydawało mi się to niezwykle głupie. Do tego stopnia, że wziąłem instrukcję angielską by to potwierdzić i tadaam...ani słowa o tym. Jest tego więcej czy mam pisać do Portalu by się ogarnął? :P
O którą zasadę chodzi, bo odpaliłem obie instrukcje i nic takiego nie widzę?
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: dwaduzepe »

Atk pisze: 22 mar 2021, 08:06
dwaduzepe pisze: 22 mar 2021, 00:05 Klasyczny Portal, babol na babolu:)
Wymiotować już mi się powoli chce od tego gadania na portal. Jak cię tak boli to poradze ci nie kupować tej (jak i reszty) gry, ponieważ ma więcej błędów niż tylko to co wyżej napisane. Inne kolory kafli czy błąd na planszy Holendrów.

Dzięki temu możesz już opuścić temat, bo jak widać o grze raczej nie porozmawiamy, a dałem ci kilka powodów, żeby iść popisać w innym temacie na temat gier portalu
Peace
po pierwsze mam juz ta gre, po drugie nie zamierzam opuszczac tematu:) mam prawo skrytykowac Portal skoro kupilem gre, ktora ma bledy.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: bogas »

Podpinam się do pytania Yavi. O jaki błąd chodzi?
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: kozz84 »

Atk pisze: 22 mar 2021, 08:06
dwaduzepe pisze: 22 mar 2021, 00:05 Klasyczny Portal, babol na babolu:)
Jak cię tak boli to poradze ci nie kupować tej (jak i reszty) gry, ponieważ ma więcej błędów niż tylko to co wyżej napisane. Inne kolory kafli czy błąd na planszy Holendrów.
Czyli błędy nie są winą Portalu tylko ludzi, który kupują produkt? :roll:

I również chciałbym się dowiedzieć o skali błędów w grze, ponieważ jestem nią zainteresowany.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

Yavi pisze: 22 mar 2021, 08:26 O którą zasadę chodzi, bo odpaliłem obie instrukcje i nic takiego nie widzę?
Ja znalazłem takie coś. Strona bodajże 27.
Spoiler:
I tak przy grze 2 osobowej powinno się punktować 15/5 imho ale w polskiej wersji poszli na całość.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Pan_K »

detrytusek pisze: 22 mar 2021, 09:56 Ja znalazłem takie coś. Strona bodajże 27.
Spoiler:
I tak przy grze 2 osobowej powinno się punktować 15/5 imho ale w polskiej wersji poszli na całość.
Dlaczego 15/5? W końcu w grze dwuosobowej nie ma trzeciego gracza. Może czegoś nie rozumiem, ale przytoczona angielska wersja nie mówi nic o wariancie dwuosobowym w odniesieniu do punktacji.

Natomiast podkreślony dopisek w polskiej wersji wygląda zbyt twórczo. Podejrzewam, że portal musiał uwzględnić jakieś oficjalne korekty, np. z BGG. Bo jeśli nie, to strach w ogóle kupować od portalu cokolwiek, jeśli chce się grać w to, co miał na myśli autor...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 873
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 204 times
Been thanked: 305 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: konradstpn »

detrytusek pisze: 22 mar 2021, 09:56
Yavi pisze: 22 mar 2021, 08:26 O którą zasadę chodzi, bo odpaliłem obie instrukcje i nic takiego nie widzę?
Ja znalazłem takie coś. Strona bodajże 27.
Spoiler:
I tak przy grze 2 osobowej powinno się punktować 15/5 imho ale w polskiej wersji poszli na całość.
Może dodający to ostatnie zdanie chciał z Barrage zrobić grę mocno familijną, w szczególności dla dzieci. 😅
Gram, więc jestem.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Wosho »

To nie jest gra na dwie osoby tylko na 4, nawet na 3 jest zbyt lozno.
Produkcja w pierwszych turach nie jest wskazana, chyba ze komus sie naprawde ladnie cos kombi.
Zazwyczaj produkuje sie w turach 3+ i zbieranie -3 wcale tak nie boli jesli wystrzelisz na koniec w okolice 170 punktow.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 666
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: Tyrek »

Wydaje mi się jednak, że Portal w tym wypadku stanął na wysokości zadania i uzupełnił swoje wydanie o elementy pojawiające się w klaryfikacjach udzielonych przez samych autorów gry.
Spoiler:
Tak samo wydaje mi się, że błąd na planszy Holendrów tyczy się angielskeigo wydania - jeśli u nas jest zmienione to raczej na lepsze... zakładając, że o ten błąd chodzi - nie mam teraz gry pod ręką, żeby zweryfikować - ktoś może?
Spoiler:
Więcej elementów w tym wątku na BGG

https://boardgamegeek.com/thread/232490 ... aq-barrage
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Barrage (Simone Luciani)

Post autor: detrytusek »

Pan_K pisze: 22 mar 2021, 10:05 Dlaczego 15/5? W końcu w grze dwuosobowej nie ma trzeciego gracza. Może czegoś nie rozumiem, ale przytoczona angielska wersja nie mówi nic o wariancie dwuosobowym w odniesieniu do punktacji.

Natomiast podkreślony dopisek w polskiej wersji wygląda zbyt twórczo. Podejrzewam, że portal musiał uwzględnić jakieś oficjalne korekty, np. z BGG. Bo jeśli nie, to strach w ogóle kupować od portalu cokolwiek, jeśli chce się grać w to, co miał na myśli autor...
15/5 to nie jest żaden wariant tylko moje przemyślenia. Widuje się w 2 os. grach takie rozwiązanie, że gracz drugi dostaje premię za 3 miejsce by zwiększyć korzyść kafla. I ma to sens bo wystarczy raz w grze spełnić cel i potem już to olać. 10 pkt różnicy mocniej boli.

Wziąłem z BGG instrukcję w wersji FINAL. Jeśli tak jest jak pisze Tyrek to nie Portal zawinił ale tracę wiarę w Twórców. Przecież ten zapis powoduje, że idea celu końcowego traci praktycznie sens.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ