Company of Heroes (N.N.)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Siersciu »

Manietu pisze: 16 sie 2021, 13:32 Ja brałem language pack. Chętnie się podzielę, gdy tylko Logistiko łaskawie nada mi swoją kopię :-/
Ja też brałem, ale po prostu myślałem, że kolega pokaże jak wygląda zawartość skoro miał szczęście otrzymać grę wcześniej :)
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Probe9 »

Siersciu pisze: 16 sie 2021, 14:41
Ja też brałem, ale po prostu myślałem, że kolega pokaże jak wygląda zawartość skoro miał szczęście otrzymać grę wcześniej :)
Może dlatego dostałem wcześniej bo tego dodatku nie brałem :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Manietu »

Dotarł do mnie mój zestaw. Na razie stwierdziłem brak jednego żołnierza z bazooką, 2 za dużo szeregowców amerykańskich, a okładka mojej instrukcji z polskiego pakietu językowego jest w języku włoskim.... Na dodatek druk na kartach pakietu językowego jest w mojej ocenie znacznie mniej ostry... Cała instrukcja jest też w jednej książce, więc nie da się wydzielić dodatków, które się posiada, a które nie.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: karawanken »

Ciekawostka, stronę gry na BGG "zaatakował" bot, który wystawia grze ocenę 10. Jest już ponad 700 takich ocen. 😁
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Siersciu »

Manietu pisze: 23 sie 2021, 17:55 Dotarł do mnie mój zestaw. Na razie stwierdziłem brak jednego żołnierza z bazooką, 2 za dużo szeregowców amerykańskich, a okładka mojej instrukcji z polskiego pakietu językowego jest w języku włoskim.... Na dodatek druk na kartach pakietu językowego jest w mojej ocenie znacznie mniej ostry... Cała instrukcja jest też w jednej książce, więc nie da się wydzielić dodatków, które się posiada, a które nie.
Mógłbyś wrzucić kilka zdjęć tego language packa?
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Bardok »

Ta okładka to zewnętrzna? Dziwne, że połączyli te instrukcje w jedną książkę - nawet twórcy byli zaskoczeni tym faktem. :D
Ja ciągle bez gry :(
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Manietu »

Zdjęcia wrzucę po pracy. Okładka po włosku to faktycznie wewnętrzna - wnętrze jest po polsku. Tylko informacje z zewnątrz i wewnątrz okładki są po włosku, co trochę jednak przeszkadza, bo jest tam ikonografia. Zgłosiłem sprawę przez ich formularz, ciekawe, czy się odezwą. No i gdyby instrukcje były osobno, to te których nie mam bym powyrzucał (zwłaszcza, że w obecnym wydaniu pudełko nie do końca się zamyka), a tak to się nie da.
Gdzieś widziałem wpis, że ktoś kupił włoski pack i tam instrukcja zawierała strony po angielsku, na dodatek część treści miała być wyraźnie tłumaczona google tłumaczem, trudnym do zrozumienia dla native speakera.
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Manietu »

Pewnie nie oddają istoty, ale wrzucam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Probe9 »

Jestem po pierwszej grze wieloosobowej. Zagraliśmy 2v2 na mapie Trois Ponts. Nie brałem dodatku Oberkommando West, więc zagraliśmy mało tematycznie w zespołach ZSRR + Wehrmacht vs USA + UK. Oczywiście w systeme turowym - jakoś nie czuje zupełnie gry w trybie live, czytałem w recenzjach raczej pozytywne wrażenia z tego trybu ale mi się to kojarzy z chaosem, więc wole turówkę :)

Niestety, graliśmy źle :) Błąd popełniliśmy w dość istotnym elemencie - przy liczeniu zasobów. Graliśmy tak, że każda nacja w ramach drużyny zdobywała zasoby na własną rękę, tj. jeżeli ja grając USA zdobyłęm punkt kontrolny z paliwem to zwiększałem przychód tego zasobu tylko dla siebie - a powinienem i dla siebie i dla partnera. Miało to wpływ na dynamikę rozgrywki - dłużej zajęło zbieranie zasobów na mocniejsze jednostki. Mimo tego, grało się fajnie. Obawiałem się, że CoH to może być nieco wydmuszka ze świetnymi komponentami a dość płytką rozgrywką, ale dotychczasowe rozgrywki napawają mnie sporym optymizmem. Owszem, gra jest dość prosta (polecam od razu zaczynać z zasadami zaawansowanymi) ale wciąż jest sporo miejsca na ciekawe decyzje - zarówno taktycznych jak i bardziej strategicznych. Zdecydowanie czekam na kampanie 1.5 zarówno jeżeli chodzi o nowe zasady (można już podejrzeć proponowane zmiany i nawet dorzucić swój komentarz - https://documentcloud.adobe.com/link/re ... 8ff6549b4f) jak i dodatkową zawartość :) W kategorii lekkiej gry wojennej może to być mocny zawodnik :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Bardok »

Po trzech grach jestem zachwycony :)
Gra jest błyskawiczna do wyłożenia na stół, szybka w rozgrywaniu tur, a do tego ma proste zasady pozwalające mimo wszystko na sporo taktyki.
Okopywanie się, wchodzenie do budynków i ostrzeliwanie się moździerzami. Jak na planszy pojawiają się czołgi to już ciśnienie idzie w górę i trzeba nieźle kombinować.
Love IT :)
Obrazek
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1028 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: RUNner »

Ciekawe czy będzie wersja sklepowa? Gra komputerowa jest dosyć popularna skoro za kilka miesięcy pojawi się trzecia część. Często światy komputerowy i planszowy się zazębiają, więc myślę, że szersze wydanie planszówki spotkałoby się z dobrym przyjęciem wśród graczy.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Probe9 »

Na wersję sklepową bym raczej nie liczył z uwagi na koszt, no chyba, że może tę wersję z 2 armiami dadzą. Będzie natomiast kolejny KS.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Manietu »

Na eBayu pojawiło się kilka licytacji gry i dodatków od 1 euro - osiągają szalone ceny...
https://www.ebay.co.uk/sch/220/i.html?_ ... _PrefLoc=2
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Probe9 »

Manietu pisze: 08 lis 2021, 13:54 Na eBayu pojawiło się kilka licytacji gry i dodatków od 1 euro - osiągają szalone ceny...
https://www.ebay.co.uk/sch/220/i.html?_ ... _PrefLoc=2
Na ebayu najbardziej mi się podobają ludzie, którzy gry rozkładają na części i każdy element wystawiają osobno :)

Ale wysokie ceny dziwią z uwagi na to, że już jest pewna kolejna kampania, tym bardziej, że ma kilka rzeczy (zasady, karty) poprawiać.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1927
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 175 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: tomuch »

Probe9 pisze: 08 lis 2021, 13:57 Ale wysokie ceny dziwią z uwagi na to, że już jest pewna kolejna kampania, tym bardziej, że ma kilka rzeczy (zasady, karty) poprawiać.
Wiadomo, choćby orientacyjnie, kiedy miałaby się odbyć kampania?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Probe9 »

tomuch pisze: 08 lis 2021, 22:07 Wiadomo, choćby orientacyjnie, kiedy miałaby się odbyć kampania?
Na Discordzie pisali, że najpierw muszą zamknąć całkowicie temat 1 kampanii, w tym ew. wsyłki zamienników oraz zestawów pomalowanych, z którymi były problemy. Obstawiałbym 2Q 2022.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 867 times
Been thanked: 516 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: buhaj »

Probe9 pisze: 08 lis 2021, 22:19
tomuch pisze: 08 lis 2021, 22:07 Wiadomo, choćby orientacyjnie, kiedy miałaby się odbyć kampania?
Na Discordzie pisali, że najpierw muszą zamknąć całkowicie temat 1 kampanii, w tym ew. wsyłki zamienników oraz zestawów pomalowanych, z którymi były problemy. Obstawiałbym 2Q 2022.
Dobrze by było jakby zamknęli bo na razie nie przysłali mnie i koledze gier i nie wyglada na to aby bardzo się starali.
deszak
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2021, 07:50

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: deszak »

Ma ktoś może łatkę polonizującą, a nie posiada dodatku OKW? Chętnie kupię kartę https://www.companyofheroesbg.com/galle ... -kfok72d71 po polsku
kamilpol1991
Posty: 28
Rejestracja: 07 lis 2016, 11:08
Lokalizacja: Kraków, Jasło
Has thanked: 1 time

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: kamilpol1991 »

A możecie porównać krótko grę głównie z Memoir, ale też z innymi grami tego typu o IIWS?
Jak wypada w:
1. długość tłumaczenia zasad
2. trudność rozgrywki
3. regrywalność
4. fun z rozgrywki
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Probe9 »

Pisaliśmy o tym na PW ale wrzucam moje uwagi również tu - może komuś jeszcze się przyda.

1. regrywalność

Według mnie jest spora, a już z pewnością wystarczająca. Do czyników różnicujących rozgrywki należą:
- różne mapy,
- różne frakcje,
- różne karty dowódców,

Przy minimalnym wysiłku można do tego jeszcze dodać:
- różne warunki zwycięstwa (ilość pkt. zwycięstwa wymaganych do zakończenia gry wpływa zarówno na długość rozgrywki jak i na przyjętą strategię rozwoju),
- różne zasoby początkowe - wpływają na przyjęte strategie rozwoju oraz dynamikę rozgrywki.
- różne rozstawienie zasobów na mapie - j.w.

Oczywiście im więcej zasad zaawansowanych się doda do gry tym większa będzie zarówno głebia rozgrywki jak i regrywalność. Według mnie regyrowalność nie jest czynnikiem, którym należałoby się martwić. Szczególnie, że niedługo będzie nowa kampania, w której pewnie do każdego z ww. czyników róznicujących rozgrywki coś dojdzie - będą zarówno nowe frakcje, mapy, karty dowódców jak i kilka nowych zasad zaawansowanych.

2. długość tłumaczenia zasad nowej osobie

Jeżeli będziez grał z osobą totalnie zieloną w grach i zagracie pierwszą rozgrywkę na zasadach podstawowych to tłumaczenie nie powinno zająć więcej niż 15 min. Zasady zaawansowane do dodatkowe 15 min na tłumaczenie.

3. trudność rozgrywki
Zasady (nawet te zaawansowane) nie są bardzo trudne do zrozumienia. Jest kilka niuansów, które trzeba zapamiętać ale wciąż spokojnie określiłbym zasady tej gry jako łatwe/średnie. Jednocześnie gra oferuje fajną głębię rozgrywki co sprawia, że gra jest satysfakcjonująca.

Na stronie kampanii była grafika, która porównywała poziom skomplikowania zasad/głębie rozgrywki z innymi grami WW2:
Spoiler:
4. w jakim stopniu trzeba rozumieć język ang nie mając łatki polonizującej?

Instrukcja jest dostępna w języku polskim i można sobie ją wydrukować - https://www.companyofheroesbg.com/rulebooks

Większość elementów gry jest językowo niezależna. Na kartach budynków są głównie ikony, zdarzają się pojedyńcze słowa, które raczej nie jest trudno rozszyfrować, np. attack :) Więcej tekstu jest na kartach dowódców i te należałoby już przetłumaczyć (karty dowódców są elementem zasad zaawansowanych ale w mojej opinii należałoby je do gry wprowadzić jak najszybciej bo zapewniają dodatkową asymetrię i regrywalność).

Tak w ramach podsumowania to uważam, że gra jest naprawdę dobra, świetnie się prezentuje na stole a operowanie ładnie wykonanymi komponentami daje dodatkową satysfakcję :) Jednocześnie nie jest szczególnie skomplikowana, więc nie ma co się obawiać. Bez znajomości angielskiego też można sobie poradzić. Największym problemem obecnie jest chyba dostępność. W grę wchodzi raczej tylko sprowadzanie zza granicy lub też oczekiwanie na kolejnego KS`a (który powinien być w tym roku).
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 867 times
Been thanked: 516 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: buhaj »

Swietna gra. Marzą mi się fajne dodatki typu nowe plansze do gry i nowe frakcje: Polska, Włochy, Francja i Japonia. Może lotnictwo i marynarka ...
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Probe9 »

buhaj pisze: 24 sty 2022, 13:18 Swietna gra. Marzą mi się fajne dodatki typu nowe plansze do gry i nowe frakcje: Polska, Włochy, Francja i Japonia. Może lotnictwo i marynarka ...
Zarówno nowe plansze jak i frakcje zapowiedzieli, no ale na Polskę raczej bym nie liczył :) Trzeba czekać na KS teraz tylko.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 867 times
Been thanked: 516 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: buhaj »

Probe9 pisze: 24 sty 2022, 13:31
buhaj pisze: 24 sty 2022, 13:18 Swietna gra. Marzą mi się fajne dodatki typu nowe plansze do gry i nowe frakcje: Polska, Włochy, Francja i Japonia. Może lotnictwo i marynarka ...
Zarówno nowe plansze jak i frakcje zapowiedzieli, no ale na Polskę raczej bym nie liczył :) Trzeba czekać na KS teraz tylko.
Już z kolegą opracowaliśmy Polskę. Budynki plus pomysły na karty dowodzenia. Teraz trzeba tylko uruchomić lobby :)
Probe9
Posty: 2458
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 154 times
Been thanked: 649 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: Probe9 »

buhaj pisze: 24 sty 2022, 13:38 Już z kolegą opracowaliśmy Polskę. Budynki plus pomysły na karty dowodzenia. Teraz trzeba tylko uruchomić lobby :)
Jak kojarzę dyskusję na discordzie to oni tam chcieli wprowadzać teraz frakcje, które w jakimś większym stopniu występowały w grze komputerowej. Aż tak już tej dyskusji nie pamiętam, ale chyba taki wątek się pojawił.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 867 times
Been thanked: 516 times

Re: Company of Heroes (N.N.)

Post autor: buhaj »

Probe9 pisze: 24 sty 2022, 13:42
buhaj pisze: 24 sty 2022, 13:38 Już z kolegą opracowaliśmy Polskę. Budynki plus pomysły na karty dowodzenia. Teraz trzeba tylko uruchomić lobby :)
Jak kojarzę dyskusję na discordzie to oni tam chcieli wprowadzać teraz frakcje, które w jakimś większym stopniu występowały w grze komputerowej. Aż tak już tej dyskusji nie pamiętam, ale chyba taki wątek się pojawił.
Wiem. Też to słyszałem
ODPOWIEDZ