Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 774
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 678 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: anitroche »

W kolekcji mam głównie gry średnio zaawansowane (tak do 3.8 ciężkości wg BGG) i familijne i teraz noszę się z zamiarem powiększenia kolekcji o jakieś tytuły dla wyjadaczy ;). Niestety na BGG nie mogę wyszukać gier po ciężkości ich zasad/złożoności. Pomożecie i podrzucicie gry, które znacie i polecacie z wagi ciężkiej? Poniżej wrzucam listę tytułów, które znam z autopsji lub ze słyszenia (na liście kolumny kolejno tytuł, złożoność, ocena z BGG, ewentualny komentarz, uszeregowane po ocenie na BGG od najwyższej do najniższej). Listę będę aktualizowała o wasze propozycje. Będę też wdzięczna za wasze top 5 gier z tej kategorii albo chociaż jakiś komentarz, za co jakaś grę z listy lubicie lub dlaczego jakąś byście odradzali.

Twilight Imperium 4 ed. | 4.23 | 8.7 |
Gaja Project | 4.34 | 8.5 |
Cywilizacja Poprzez Wieki | 4.41 | 8.4 |
On Mars | 4.63 | 8.3 |
Kanban EV | 4.38 | 8.3 | ocena na BGG 8.9, ale starsza wersja ma ocenę 7.7, więc wyciągnęłam średnią, bo domyślam się, że ocena nowej edycji sztucznie zawyżona?
Spirit Island | 4.01 | 8.3 |
Vinhos Deluxe | 4.05 | 8.2 |
Lisboa | 4.57 | 8.2 |
Barrage | 4.02 | 8.2 |
Anachrony | 4 | 8.1 |
Mage Knight | 4.31 | 8.1 |
BIOS: Origins (2 ed) | 4.11 | 8.1 |
The Gallerist | 4.28 | 8 |
Dominant Species | 4.03 | 7.8 |
Cerebria | 4.29 | 7.8 |
CO2 Second Chance | 4.04 | 7.7 |
Cooper Island | 4.15 | 7.7 |
BIOS: Megafauna (2 ed.) | 4.5 | 7.7 |
BIOS: Genesis | 4.36 | 7.2 |

Póki co posiadam Gallerista i bardzo lubię i skłaniam się teraz do zakupu On Mars. Gaja Projekt mają znajomi, więc u nich gram, a ja za to posiadam Spirit Island i też bardzo lubię. Bardzo podoba mi się po przeczytaniu instrukcji i obejrzeniu rozgrywki Cooper Island - lubię tego typu euro i aż się zdziwiłam, że ma aż tak wysoką złożoność, może znacie też coś podobnego z zarządzaniem zasobami i o takiej ciężkości? Po głowie chodzi mi też coś z serii BIOS i chyba póki co najbliżej memu sercu do Origins, ale decyzja jeszcze nie zapadła. TI4 raczej nie jest w kręgu zainteresowania, bo gra musi działać na dwie osoby i nie trwać 8 godzin ;) powiedzmy tak max 3-4 h.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2021, 12:14 przez anitroche, łącznie zmieniany 1 raz.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: E2MD »

Krótki komentarz
- Cywilizacja Poprzez Wieki - znakomita gra i to pewnie by był mój typ numer jednej gdyby nie zarządzanie stołem (bardzo uciążliwe), jest świetna wersja elektroniczna - warto spróbować

Lacerda - oczywisty autor ciężkich Euro
- Kanban EV - wczoraj grane - dla mnie najlepsza gra Lacerdy pewnie ze względu na tematykę która do mnie przemawia i wredną Sandrę szwendającą się po działach, nowe wykonanie przepiękne, będzie grane
- Lisboa i Gallerist - odbiłem się od obu gier - Lisboa nie przekonała mnie zasadami a Gallerist tematem

- Dominant Spieces - wg mnie tego tytułu brakuje Ci na liściem, 4.04 / 7.8 - bardzo dobre area control z ciekawym tematem

- Cerebria - moja ulubiona ciężka gra, wg mnie to jest gra dwuosobowa, wykonanie przepiękne (dla mnie najładniejsza gra jaką widziałem), miks mechanik z dominującym area control, interesujący temat walki jasnej i ciemnej strony wnętrza człowieka
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: karmazynowy »

anitroche pisze: 21 lut 2021, 11:03 Niestety na BGG nie mogę wyszukać gier po ciężkości ich zasad/złożoności.
Dlaczego nie możesz?

Obrazek
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 774
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 678 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: anitroche »

Spoiler:
Ale to chyba tylko wśród gier, które już mam w kolekcji? a bym chciała całą bazę BGG przeszukać i takiej opcji nie widzę :( Jak weszłaś w to okienko, co masz włączone?

EDIT: znalazłam - dzięki!!! jestem ślepa i nie widziałam opcji Advanced Search :D dzięki wielkie jeszcze raz
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: Neoptolemos »

Opcja Advanced Search w prawym górnym rogu. Jak najbardziej możesz przeszukiwać całą bazę BGG.

EDIT: nie zauważyłem EDIT ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: Koziełło »

anitroche pisze: 21 lut 2021, 11:03 Póki co posiadam Gallerista i bardzo lubię i skłaniam się teraz do zakupu On Mars.
Oczywiście różnych porad będzie mniej więcej tyle, co wypowiadających się w tym wątku, ale jeśli myślisz o Lacerdzie, to moim zdaniem Kanban będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Chyba, że stawiasz na eksplorację Marsa ze względów tematycznych. Dodatkowo w momencie gdy pojawił się EV starsze wersje można znaleźć w całkiem dobrej cenie, a przyjemność z gry nie jest jakoś szczególnie mniejsza.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: elayeth »

Koziełło pisze: 21 lut 2021, 12:50
anitroche pisze: 21 lut 2021, 11:03 Póki co posiadam Gallerista i bardzo lubię i skłaniam się teraz do zakupu On Mars.
Oczywiście różnych porad będzie mniej więcej tyle, co wypowiadających się w tym wątku, ale jeśli myślisz o Lacerdzie, to moim zdaniem Kanban będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Chyba, że stawiasz na eksplorację Marsa ze względów tematycznych. Dodatkowo w momencie gdy pojawił się EV starsze wersje można znaleźć w całkiem dobrej cenie, a przyjemność z gry nie jest jakoś szczególnie mniejsza.
Oczywiście, dlatego warto też poszukać na BGG wg. szukania zaawansowanego i poszperać w receznjach... forum traktować jako porady indywidualne... ;)
A jeśli o nie chodzi, to ja też bardzo lubię Gallerista. Z Lacerdy lubię też Vinhos (choć jest troszke trudniejszy). On Mars wydaje mi się mocno mechaniczny... Kanbana nie grałem.
Z gier ciężkich polecam jeszcze Dominant Spieces...
Cywilizacja poprzez Wieki... jest bardzo fajna, ale wśród graczy nie znających jej dobrze potrafi się dłużyć... dlatego fajnie gra się na 2 osoby.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 774
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 678 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: anitroche »

Koziełło pisze: 21 lut 2021, 12:50 Oczywiście różnych porad będzie mniej więcej tyle, co wypowiadających się w tym wątku, ale jeśli myślisz o Lacerdzie, to moim zdaniem Kanban będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Chyba, że stawiasz na eksplorację Marsa ze względów tematycznych. Dodatkowo w momencie gdy pojawił się EV starsze wersje można znaleźć w całkiem dobrej cenie, a przyjemność z gry nie jest jakoś szczególnie mniejsza.
Bardziej ten wątek założyłam, żeby poszerzyć sobie spektrum wyboru, bo nie umiałam wyszukać sobie tych gier na bgg ;).

Co do Lacerdy, to za On Mars przemawia dodatek, który ma być na KS i umożliwiać grę kooperacyjnie, tak na wszelki wypadek jakby mężowi nie podeszło granie 1v1, bo on fanem takich ciężkich gier nie jest, a kooperacyjnie to chętniej zagra ;). No i Kanban mi tematycznie gorzej podchodzi, choć mechanicznie jak oglądałam rozgrywki, to wygląda super. No jeszcze się zastanawiam, może jednak ten kanban ;) albo obie, jeśli uda się dorwać Kanban starszą wersję w dobrej cenie.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: Rafalm »

Jeśli szukasz jeszcze innych tytułów, to ja bardzo miło wspominam Maderę, ale wiem, że wielu się od niej odbiło z uwagi na czas gry, mnogość zasad i momentami frustrująco krótką kołderkę.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 774
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 678 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Jakie planszówki z ciężarem powyżej 4.0?

Post autor: anitroche »

Rafalm pisze: 21 lut 2021, 18:14 Jeśli szukasz jeszcze innych tytułów, to ja bardzo miło wspominam Maderę, ale wiem, że wielu się od niej odbiło z uwagi na czas gry, mnogość zasad i momentami frustrująco krótką kołderkę.
Dzięki za opinię, Madera zresztą wpadła na radar jak odkryłam jak przeszukac bgg :) ale jeszcze nie miałam czasu dzisiaj zgłębić tematu.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
ODPOWIEDZ